Dodatkowe materiały do nauki dla niewidomych

System Braille’a jest złożony z tak zwanego sześciopunktu, nazywanego również znakiem tworzącym. Dzięki kombinacji sześciu wypukłych punktów znajdujących się w dwóch kolumnach, można zapisać aż 63 znaki. Warto dodać, że oprócz podstawowego systemu brajlowskiego, istnieje kilka uzupełniających. Dzięki nim, można swobodnie zapisywać nie tylko równania matematyczne, ale również fizyczne, chemiczne, a nawet nuty. Tabliczki z brajlem są podstawowym materiałem edukacyjnym przeznaczonym dla osób niewidomych. Oprócz wszystkich liter i cyfr wykorzystywanych w języku polskim, materiały tego typu zawierają także znaki specjalne.

W jaki sposób przebiega nauka systemu Braille’a?

System brajlowski jest logiczny, dlatego nauka jego podstaw w zdecydowanej większości przypadków nie stanowi większego problemu. Warto jednak dodać, że ich opanowanie jest niezbędne do dalszej nauki. Jakie dodatkowe materiały edukacyjne dla niewidomych można znaleźć na rynku? Tabliczki z brajlem doskonale sprawdzą się na początkowym etapie nauki. Ponadto na szczególną uwagę zasługują kubarytmy. Jest to nic innego jak pomoce dydaktyczne umożliwiająca naukę matematyki. Dzięki niej, osoba niewidoma pozna i zrozumie zasady dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Tabliczka wykonana z tworzywa jest wyposażona w rzędy i otwory. Osoba niewidoma wykonuje działania matematyczne przy pomocy kostek brajlowskich.

Pozostałe zestawy edukacyjne dla niewidomych

Kolejnym popularnym materiałem edukacyjnym jest zestaw służący do nauki wypukłych rysunków. W komplecie znajdują się przybory geometryczne, takie jak linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel i gumka. Rysunki są nanoszone na specjalną folię. Zestawy tego typu idealnie nadają się do nauki geometrii. Na tabliczce znajdują się znaki brajlowskie oddalone od siebie np. o 1 cm. Taka konstrukcja nie tylko ułatwia edukację, ale również pozwala na tworzenie rysunków wyróżniających się wysokim poziomem skomplikowania.